Urovekkende av justisministeren

Photo by Sora Shimazaki on Pexels.com

For en stund ble justisministeren presentert med en rolleforståelse utvalget sin rapport som avdekket alvorlige lovbrudd innenfor politiet. Rapporten beskrev hvordan en gruppe innfor politiet systematisk hadde brutt lover og regler over flere år. I stedet for å handle på disse avsløringene, valgte justisministeren å legge rapporten i en skuff og oppnevne en komité for å endre lovene slik at disse misbrukene kunne bli lovlige.

Dette er en dypt urovekkende utvikling som bør få oss alle til å stoppe opp og reflektere. Rettssystemet er ment å være en søyle av integritet, hvor loven gjelder likt for alle, og der urett blir rettet opp. Men når de som har makt til å endre og opprettholde loven, velger å ignorere alvorlige lovbrudd, står vi overfor en alvorlig krise i rettssikkerheten.

Rapporten avslørte ikke bare individuelle feiltrinn, men systematiske brudd på loven. At disse overgrepene kan bli legalisert gjennom lovendringer, er et svik mot de prinsipper rettsstaten er bygget på. Dette reiser viktige spørsmål om hvem loven egentlig er ment å beskytte, og om rettferdighet bare er for de som har makt og innflytelse.

Denne situasjonen setter en farlig presedens. Hvis vi tillater at lovbrudd kan bli rettet opp ved å endre loven for å gjøre dem lovlige, risikerer vi å undergrave hele rettssystemets troverdighet. Det sender et signal om at lover er fleksible verktøy som kan tilpasses etter behov, i stedet for faste rammer som skal beskytte alle borgere.

Dette skaper også en kultur hvor maktmisbruk kan florere, fordi de som bryter loven kan forvente å bli beskyttet gjennom etterfølgende lovendringer. Dette undergraver tilliten til politiet og rettsvesenet, og svekker den samfunnskontrakten som ligger til grunn for demokratiet vårt.

Det er avgjørende at vi, som borgere, krever åpenhet og ansvarlighet fra de som har makt. Vi kan ikke stå stille mens rettssystemet blir bøyd til fordel for de som skulle håndheve det. Vi må kreve at justisministeren tar ansvar for denne situasjonen, og at de involverte holdes ansvarlige for sine handlinger.

Videre bør det settes inn tiltak for å sikre at slike overgrep ikke skjer igjen. Dette inkluderer uavhengige granskninger og sterkere beskyttelsesmekanismer for varslere. Vi må også jobbe for å sikre at lover ikke kan endres for å rettferdiggjøre tidligere feil, men at de heller styrker rettferdighet og likhet for loven.

Trond Wathne Tveiten 

MDG Politiker 

Legg igjen et svar