Det skjedde i september 2011, da han var stortingsrepresentant for Frp. Kort oppsummert:
Hoksrud var på en privat tur til Riga (Latvia) sammen med noen unge FpU-folk.
TV 2 hadde fått tips på forhånd og fulgte ham med skjult kamera.
De filmet ham da han gikk inn og ut av et kjent bordell/kjendis-område for prostitusjon.
En prostituert kvinne bekreftet overfor TV 2 at han hadde vært kunde hos henne.
Hoksrud innrømmet umiddelbart at han hadde kjøpt seksuelle tjenester (han sa først massasje + mer, men innrømmet sexkjøp).
Han forklarte det med alkohol, god stemning, dum feil etc., og sa han angret bittert – spesielt overfor kone og barn.
Han ble ilagt en foretaksbot på 25 000 kroner (første nordmann dømt for sexkjøp i utlandet etter den norske loven fra 2009 som også gjelder utenlands).
Han trakk seg selv fra alle partiverv i Frp (men satt fortsatt som stortingsrepresentant).
Partiet (Siv Jensen, Per Sandberg m.fl.) kalte det i hovedsak en privatsak og ga ham stort sett støtte til å fortsette på Stortinget.
Saken ble kalt alt fra «sexkjøpsskandalen» til «Riga-saken» og «bordellskandalen» i mediene. Den fikk ganske massiv oppmerksomhet i 2011, men Hoksrud kom tilbake i posisjoner senere – han ble til og med landbruksminister i 2018–2019.
Det er nok den mest kjente «sex-skandalen» i Frp etter Trond Birkedal-saken, og mange husker fortsatt spøken om at «han ble sugd i Riga» (som Martin Schanche sa noe sånt om den gangen…).